Обезпечението с учители вече е много добро, около 1 500

...
 Обезпечението с учители вече е много добро, около 1 500
Коментари Харесай

Допълнителни стимули за учителите

 

Обезпечението с учители към този момент е доста положително, към 1 500 млади преподаватели аплайват за работа в просветителната система. Това съобщи ръководителят на Синдиката на българските учители Янка Такева по време на конгрес, на който участва и министърът на образованието Красимир Вълчев.

По думите й ползата към специалността е засилен, защото епидемията с Ковид-19 е посочила, че това са сигурни работни места, а заплатите към този момент по никакъв начин не са за подценяване и се изплащат постоянно.

Всеки преподавател, които работи със лична техника, ще получава по 30 лв. на месец, заяви Такева. Преподавателите ще имат тласъци и за спомагателните съвещания, които дават на възпитаници, отсъствали 10 % от часовете по една образователна дисциплинираност. За всеки час ще се заплаща по 15 лв., два пъти повече от постоянните лекторски часове, заключи тя.

Повечето от родителите - 85 на 100, са за присъствено образование на учениците, сподели министър Вълчев в Санаторно-оздравителния комплекс " Камчия " край Варна. Това са данни от социологическо изследване. Едва 16 % от родителите поддържат отдалеченото образование.

Повечето от възрастните регистрират, че децата им са натрупали психическо напрежение и дефицити изключително във връзка с социализацията, добави министърът. Според него огромен проблем за отдалеченото образование е фактът, че има доста родители, които не демонстрират отговорност към образованието на децата си.

  " Това, което постигнахме с механизма за взаимна работа на институциите по връщането на отпаднали от системата възпитаници в класните стаи, до известна степен бе заличено ", уточни Вълчев и открои като проблем и това, че част от родителите са необразовани, тъй че даже да желаят, не могат да оказват помощ на децата си.

По думите му учебните заведения към този момент имат право да употребяват икономиите си от целевите средства за хранене и за закуски за спомагателните разноски, свързани с пандемията. " При някои образователни заведения тези пари ще стигнат за месец, при други - за два или за три, само че министерството е в подготвеност да оказва финансова поддръжка ", добави Вълчев.

" Много евентуално е в по-студените месеци епидемиологичната обстановка да се утежни и поради грипните вируси, само че ние ще бъдем в подготвеност за " превключване " на системата от присъствено към различен вид образование ", сподели още Вълчев. По думите му, министърът на опазването на здравето ще дефинира прагови стойности за заболеваемостта и при достигането им учениците ще минават към електронно образование по общини или по области.

Ясно е, че при всички случаи системата ще има потребност от заместващи учители и сме призовали висшите заведения да ни дадат лист със студенти, които могат да поемат такива задания, добави Вълчев. По думите му запаса могат да попълнят и към този момент приключилите избрани специалности.

За провеждането на национално външно оценяване след 4 и след 10 клас през идната образователна година министърът уточни, че те са значими по-скоро за системата и не би трябвало да основават спомагателен стрес за учениците. По думите му тези изпити ще се проведат, в случай че епидемиологичната обстановка разрешава. При риск, без значение кой ще бъде министър, няма да се вършат непременно, сподели още Вълчев.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР